Wychodzenie ze strefy komfortu – czy zawsze warto przekraczać swoje granice?

Na pewno znasz ten obrazek, który zachęca do wychodzenia ze swojej strefy komfortu:

Wychodzenie ze strefy komfortu nie zawsze prowadzi do strefy magii

Wygląda całkiem sensownie. To, co znamy jest miłe i ciepłe. W swojej strefie komfortu czujemy się dobrze. I bezpiecznie. Z kolei „magia” to te wszystkie rzeczy, które są z jakiegoś powodu dla nas niedostępne, ale atrakcyjne. Gdy oglądasz filmik na youtubie, na którym ludzie jeżdżą „na dziko” na nartach, i pomyślisz „ale to musi być fajne”, „to mogłabym być ja” – to jest właśnie reprezentacja Twojej magii. Dla niektórych to będą skoki na spadochronie, a dla innych wyjście w piątek na imprezę (zamiast leżenia w łóżku z książką). Nie ma jednej definicji magii, tak jak nie dla każdego strefa komfortu jest tym samym.

Wychodzenie ze strefy komfortu

Na ogół jest tak, że wejście to strefy magii nie jest bezbolesne – bo jeśli jestem zwierzęciem kanapowym, to wyruszenie na weekend w góry po to, żeby jeździć na nartach, wcale nie jest prostym zadaniem. Trzeba wszystko zaplanować, wymyślić, zmienić swoje typowe zachowanie. Ufff. Droga do „magii” prowadzi przez kręte trasy. I czasami wymaga mapy.

Jest wiele ćwiczeń, które maja pomóc nam w wychodzeniu ze swojej strefy komfortu. Ich zadaniem jest przygotowanie do robienia czegoś nietypowego, dziwnego, co może spotkać się z różnymi reakcjami otoczenia. Taki zestaw ćwiczeń opisała w bardzo fajny sposób Marta, autorka bloga Veganama (ZOBACZ), gdy dołączyła do wyzwania Comfort Zone Crusher. Zadania, które muszą wykonać uczestnicy wyzwania to na przykład zrobienie sobie selfie z nieznajomym albo położenie się na ziemi w miejscu publicznym. Czyli fajne ćwiczenia, które pozwalają się przełamać i trochę odciąć od tego, co pomyślą o nas inni, gdy zrobimy coś dziwnego albo nietypowego. Jak dla mnie – bomba.

Wydaje mi się jednak, że najciekawsze zaczyna się potem: gdy wychodzenie poza strefę komfortu nie dotyczy już tylko robienia zadań z internetowego wyzwania, ale naszego (MOJEGO WŁASNEGO OSOBISTEGO) codziennego życia.

Wprowadzanie zmian powoduje, że musimy wyjść z ciepłego, miłego miejsca, w którym czujemy się po prostu dobrze i które świetnie znamy. Dzięki tej decyzji możemy trafić do strefy magii. Brzmi świetnie, prawda?

Witaj w świecie magii

Pamiętam kilka takich zadań, które zrzuciła na mnie praca. Tu muszę dodać, że należę do grupy pracowniczek, które czują dużą odpowiedzialność za projekt. Działam wedle zasady: coś idzie źle, więc trzeba to naprawić, kogoś zastąpić, działać. Nie myślę o konsekwencjach, BHP, zakresie moich obowiązków, tylko robię.

Dzięki temu podczas międzynarodowego festiwalu teatralnego musiałam stanąć na scenie, przed widownią liczącą około 400 osób i przez mikrofon opowiedzieć, w jaki sposób korzystać ze słuchawek, w których widzowie słyszeli głos tłumacza. I musiałam to powtórzyć podczas 8 spektakli. Dodam, że na widowni siedziały osoby będące moimi autorytetami. Nie mogłam tego zawalić. Tak naprawdę nie musiałam tego robić, ale nikt nie pomyślał o tym wcześniej, więc ktoś (JA) musiał uratować sytuację. To zadanie całkowicie przekraczało moją strefę komfortu: nie tyle w kwestii wystąpienia przed publicznością, ale przed TAK LICZNĄ I ZNAMIENITĄ grupą. Nogi miałam jak z galarety, wątpiłam, czy w ogóle wydobędę z siebie głos. Ale jak weszłam na scenę, to działałam jak zahipnotyzowana. Było świetnie. I po spektaklu zebrałam masę gratulacji i przemiłych komplementów. Genialne uczucie.

Zdarzyło mi się też prowadzić koncert muzyki alternatywnej. Nie dlatego, że chciałam. Ani trochę. Po prostu chłopak, który miał go prowadzić za bardzo…. „popłynął” i nie mógł. A moja szefowa na samą myśl o występie przed publicznością na scenie robiła się blada. Trzeba więc było działać. I tak: nieprzygotowana, ale z wielką pomocą od zespołów, które łączyły się ze mną w bólu, poprowadziłam koncert muzyki alternatywnej. I też było fajnie. Nikt nie zauważył moich braków w wiedzy, publiczność chętnie współpracowała. Kolejna bariera przełamana.

Czyli jak pokazują te przykłady, przekraczanie własnych granic bywa fajne. I pozwala obudzić w sobie czasem uczucie spełnienia. Ale czy zawsze?

Jeśli nie magia, to co?

W zanadrzu mam trzecią historię, tym razem z życia prywatnego, która niekoniecznie wpisuje się w ten nieco cukierkowy obraz przekraczania własnych granic. Odkąd byłam nastolatką czytałam o tym, że dziewczyny mogą zaproponować chłopakowi randkę. I całkowicie zgadzam się z tym, że oczywiście, że tak! Dlaczego miałyby być bierne? Najczęściej spotykanym argumentem jest: odważ się. W końcu co najgorszego może się stać? Najwyżej chłopak odmówi. Nic wielkiego się nie stanie!

Na logikę – święta racja. No nic się nie stanie. A może jednak?

Wychodzenie ze strefy komfortu nie zawsze prowadzi do strefy magii

Pewnego dnia postanowiłam posłuchać tej rady. Zadzwoniłam do chłopca, z którym od miesięcy flirtowaliśmy i niezobowiązująco powiedziałam, że wygrałam 2 bilety do kina i może miałby ochotę się ze mną wybrać na jakiś film. I stało się coś, czego mimo wszystko się nie spodziewałam: odmówił. Bardzo miło, grzecznie i nawet sensownie, w żaden sposób mnie nie urażając. Czyli niby nic się nie stało. Tylko, że moja pewność siebie się wtedy zawaliła.

To wyjście ze strefy komfortu skończyło się dla mnie ogromnymi rysami na poczuciu własnej wartości. Nie tylko już nigdy więcej nie zaprosiłam żadnego chłopaka na randkę, ale też na wiele miesięcy zamknęłam się na wszelkie opcje randkowania. Przez jedno głupie „nie”. Przez to, że myślałam, że jestem gotowa, choć nie byłam. Przez wyjście ze strefy komfortu, które zamiast do strefy magii poprowadziło mnie w stronę zamknięcia. Które sprawiło, że zgubiłam mapę z drogą powrotną i musiałam znowu zaczynać prawie od zera.

Czy to znaczy, że nie warto ryzykować? Nie! Jak najbardziej warto. Ale trzeba wiedzieć, kiedy pozwoli to na kontakt z magią, a kiedy wrzuci nas w strefę koszmaru.

Czyli wracamy do punktu wyjścia przy wszystkim, co prowadzi do samorozwoju: dobre poznanie siebie, swoich granic, preferencji, strachów.

Oczywiście są osoby, które lubią być rzucane na głęboką wodę i porażki nie robią na nich wrażenia. Jednak to raczej nie moja bajka. Ja lubię małe kroki, powolne zmiany, ewolucję zamiast rewolucji. Jeśli jesteś podobna do mnie, to zawsze polecam zadać sobie pytanie: czy to będzie dla mnie dobre? Jeśli masz poważne wątpliwości – może lepiej poczekać na bardziej odpowiedni moment?

.

Bardzo jestem ciekawa Waszych doświadczeń z wychodzeniem ze strefy komfortu. Co się sprawdza? A co Was stopuje?

.

 

Daria